Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

VRF Klima Sistemi Avantajları Nelerdir?

Geniş Alanlarınızda Konfor Sağlayan Vrf Klima Sistemi Nasıl Çalışır ve Avantajları Neler?

Hayatlarımızı kolaylaştıran, kapalı alanlarımızda havamızın kontrolünü sağlayan klimalar bireysel ya da ticari kullanıma sahip olabiliyorlar. Ayrıca konutlarda ve işletmelerde enerji tasarrufu sağlayan modellerle gündeme gelebiliyorlar. VRF klima sistemleri de işte bu kategoriye giriyor.

Duvar tipi, salon tipi, kaset tipi, yer tipi, kanallı veya tavan tipi modellerle entegre kullanılabilen VRF klima sistemleri her mekanın havasını ayrı ayrı düzenleyebilme gücüne sahiptir. Tek bir dış üniteyle birden fazla bölgenin ısı kontrolünü sağlayabileceğiniz üst düzey bir iklimlendirme sistemi arıyorsanız VRF klima sisteminin avantajları hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmalı, VRF klima sistemi nasıl çalışır bilmelisiniz. Öyleyse bu konu başlıklarını inceleyelim.

VRF Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Genellikle ticari klima kullanımı olan VRF klima sisteminin avantajları hakkında detaylara geçmeden önce bu sistemin nasıl çalıştığından bahsetmek yerinde olacaktır. 

Teknik olarak dış ortamda bir dış ünite bulunur ve bu dış ünite, bakır bir boru hattı yardımıyla birden fazla iç üniteye bağlanır. Bu hat içerisinde soğutucu gaz vardır. VRF klima sistemi nasıl çalışır diye sorduğunuzda, bu bahsettiğimiz sistemin kullanıldığını, dış üniteden çıkan gaz ve sıvının tüm iç üniteleri dolaşarak tekrar dış üniteye ulaştığını bilmelisiniz. VRF klima sistemleri çalışma prensibi genel olarak bu şekildedir. 

İç ünitelerin yapısı ayrı ayrıdır ve ana boru hattına bağlıdırlar. Bu sebeple ayrı kontrol edilme şansları vardır. Yani herhangi bir mekanda kendi ısı düzeninizi böylece belirleyebilirsiniz. VRF sistemleri çok güçlü ve başarılı kompresörlere sahip olduklarından toplam kapasiteye uygun bir çalışma prensibi geliştirirler. 

İç ünite ve dış ünite olmak üzere iki parçadan oluşan VRF klima sistemleri, dış ünitenin soğutulma şekline göre 2 seçeneğe ayrılır. Bunlar hava ve su soğutmalı VRF sistemleridir. 

Hava soğutmalı VRF sistemleri fanlı bir şekilde çalışarak havayı iletir. Su soğutmalılar ise çok daha verimli çalışma imkanı bulunan, ısıyı su ile ileten bir sisteme sahiptir. 

VRF Klima Sisteminin Avantajları

Klima sistemleriyle ilgilenen, yeni bir klimaya sahip olmak isteyen ve merkezi klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olmaktan mutlu olanları ilgilendiren VRF klima sistemlerinin avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu detaylar tercihinizi etkilemeleri açısından önemli olabilir. Öyleyse gelin, VRF klima sistemi avantajları neler, detaylarıyla anlayalım.

Binanın dış yüzeyinde çok fazla dış ünitenin bulunması görüntü kirliliği yaratıyor. Bir sokaktan geçerken istemsiz olarak duvarların dışına yerleştirilmiş bu dış üniteler dikkatimizi çekiyor ve genellikle hiç de hoş etkiler bırakmıyor. İşte bu sebeple VRF klima sistemleri önem kazanıyor. Çünkü VFR klimalar tek bir dış üniteye sahip oluyor, bina içerisindeki her daireye farklı bir hava akımı ve iklimlendirme sağlanıyor. Düşüncesi bile harika hissettiren bu sisteme sahip olanlar konforu yaşıyor. 

Ancak VRF sistemi avantajları sadece işletmelerin ve lüks konutların dış cephelerinin görüntüde konfor yaşamasıyla bitmiyor. Düşük maliyetinin olması, küçük alanlara da yerleştirilebilmesi, ısıyı kontrollü ve hızlı bir şekilde dağıtabilmesi, bunu yaparken düşük ses seviyesiyle çalışması, enerji tasarrufu sağlayan özellikte olması, hafif ve kolay monte edilebilen bir dış ünitesinin olması, hem bireysel hem de tek merkezden kullanım imkanına sahip olması gibi sebeplerle de tercih edilen bir klima sistemidir. 

VRF klima sistemleri özellikleri arasında en önemlisi minimum enerjiyle çalışırken bile en yüksek verimliliği sağlaması  ve enerji tasarruflu oluşlarıdır. Ozon tabakasını koruyan soğutucu akışkan özelliği doğa dostudur. 

VRF Klima Fiyatları Nasıl Belirlenir?

VRF klima sistemleri iç ve dış üniteye sahip olurlar. Seçiminizi VRF klimalardan yana kullanacaksanız öncelikle ortamınızın buna müsait olup olmadığına baktırmalı, keşif hizmeti veren yerlerle iletişime geçmelisiniz. Merkezi bir sistem için binanız müsaitse ve VRF klima sistemleri özellikleri sizin için uygunsa bazı kriterlere göre seçiminizi yapabilirsiniz. 

VRF tipi klima seçiminizi yaparken bütçenize uygun seçeneği belirlemeniz için öncelikle markalar ve modeller arasından en uygun seçeneği belirlemelisiniz. Her markanın kendine özel bir  fiyat politikası olabilir. Ayrıca cihazların özellikleri birbirlerinden farklılıklar gösterebilir ve bu da fiyatı etkiler. Seçeceğiniz VRF klima fiyatları bütçenizle uyumlu olmalı, tüm özellikler beklentilerinizi karşılamalı, yoksa seçiminizden mutlu olmazsınız. Klimanızı mutlaka detaylı düşünerek tercih edin.

[widget-133]

Yorum Yap