Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Chiller Klima Nedir?

Chiller Soğutma Sistemleri Hakkında Her Şey!

Klima denince akla evlerde kullanılan, ortamın havasını bize göre ayarlayıp iyileştiren cihazlar gelir. Oysa endüstride de klimalar kullanılır. Chiller klima nedir diye soranlar için belki de öncelikle böyle cevaplayabiliriz. Chiller klima ya da chiller soğutma sistemleri ticari her alanda karşımıza çıkabilecek klima türlerindendir.

Chiller soğutma sistemi nedir ya da Chiller klima nedir diye soruyorsanız öncelikle chiller ne demek, bunu açıklığa kavuşturalım. Chiller, aslen İngilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı soğutucu demektir.

Chiller klima nedir sorunuza gelecek olursak; ticari olarak kullanılan bu soğutma sistemi, içerisindeki gazı sıkıştırıp ısıtarak ve ortaya soğuk hava çıkararak ortamın ısısını dengeleyen sistem diyebiliriz. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi chiller çalışma prensibi hava sıkışmasına ve ısınmasına, daha sonra ısınan havanın kondanserde soğutulmasına dayanır. Fakat chiller klima modelleri değişen fonksiyonlara göre farklı çalışma stillerine sahip olabilir. Yine de her modelde kondanser, kompresör, evaporatör ve vana sistemi bulunduğundan temelde bahsettiğimiz şekilde bir çalışma prensibi ile çalışır. Chiller klima nedir, chiller çalışma prensibi nasıldır az çok fikir sahibi olduğunuza göre çeşitlerinden ve detaylarından bahsedebiliriz. 

Chiller Soğutma Sistemleri 1: Hava Soğutmalı Chiller

Kullanılan soğutma sistemi hava soğutmalı chiller ise buradaki temel prensip, soğutucu akışkanın kondenserdeki fanlar yardımıyla soğutulmasıdır. 

Bu sistemde kompresörde sıkıştırılarak ısınan ve ardından kondensere gönderilerek soğuyan soğutucu akışkan, fanlar yardımı ile iletilir. Bu tür chiller soğutma sistemlerinin dış üniteleri, sürekli taze hava akışının sağlanabileceği bir dış mekanda konumlandırılmalıdırlar. Chiller soğutma sistemleri arasından hava soğutmalı chiller kullanımının en önemli avantajlarından biri su tüketimini azaltmaktır. Su bulmanın zor olduğu ya da gece-gündüz sıcaklık farkı bulunan bölgelerde hava soğutmalı chiller sistem kullanılabilir.

Chiller Soğutma Sistemleri 2: Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı chiller modellerinde hava soğutmalılara göre farklı bir çalışma prensibi bulunur. Burada kondenser içerisindeki sıcak gazın su yardımıyla soğutulması prensibi söz konusudur. Soğutucu akışkan gerektiği gibi soğutularak kullanılır. Chiller soğutma sistemleri arasında yer alan su soğutmalı chiller sistemi, diğer sistemlere göre chiller klima hacmini küçültür. Ayrıca kompresörün performansı daha yüksek olduğundan enerji tasarruf oranı çok daha yüksektir. 

Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri için su kaynağına ihtiyaç bulunur. Bu yüzden ya standart bir su hattı ya da deniz, akarsu gibi kaynaklardan beslenmelidir. Ayrıca iç mekanlarda da konumlandırılabilir ve soğutulması istenen bölgeye yakın bir şekilde yerleştirilirse performansı çok daha yüksek olabilir. Bu bakımdan avantajlı görülür. 

Chiller Soğutma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Soğutma sistemleri arasında endüstriyel bir çözüm olan chiller soğutma sistemi nedir, chiller klima nedir ve ne işe yarar bilgi sahibi olduysanız kullanım alanları hakkında detayları öğrenmek istiyor olabilirsiniz. O halde sizin için bu detaylardan da biraz bahsedelim.

Chiller soğutma sistemleri;

 • Fabrikalarda,

 • Soğuk hava depolarında,

 • Gıda sanayisinde,

 • Tekstil sanayisinde,

 • Ayakkabı imalat tesislerinde,

 • İlaç sanayisinde,

 • Matbaa sanayisinde,

 • Plastik üretim tesislerinde,

 • Boya üretim tesislerinde,

 • Otellerde,

 • Hastanelerde ve kliniklerde,

 • Alışveriş merkezlerinde,

 • Kozmetik imalat tesislerinde,

 • Kuyumculuk sektöründe kullanılabilir.

Yukarıdaki gibi endüstriyel çözümler için çok iyi bir sistem olan  chiller klima sistemlerinin kullanım alanları her geçen gün artıyor.

Chiller Klima Kullanarak Maliyetlerinizi Düşürün!

Büyük işletmelerin, fabrikaların ve iş yerlerinin tercihi olan chiller soğutma sistemleri sizin de işletmenizin maliyetlerini düşürebilir. Yukarıda bahsettiğimiz endüstri alanlarında veya iş kollarında bir yönetici ya da iş yeri sahibi iseniz, maliyetlerinizi düşürmeniz açısından chiller klima tercihi yapabilirsiniz. Yüksek bir kapasiteyle güçlü motorlar ve kompresörler kullanılarak yapılan  soğutma işlemine ihtiyaç duyuyorsanız chiller klima sistemlerinden iyi bir çözüm bulamayabilirsiniz. 

Sürekli gelişmekte olan ve farklı kullanım alanlarına sahip olan chiller klima sistemleri sizin için de iyi bir çözüm olabilir, ekstra güçlü bir soğutma sistemine sahip olabilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap