Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

VRF Klima Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Klimalarla İlgili En Sık Merak Edilen Konu: VRF Klima Sistemleri Kullanım Alanları

Klima sistemleri yani soğutucu sistemler birbirinden farklı özelliklere sahip olabiliyorlar. Temel amaç iç mekanların soğutulması veya bazı durumlarda da ısıtılması olmasına rağmen dış ünitelerin konumu, gücü ve çalışma prensipleri sebebiyle farklılıklar görülmektedir. VRF sistem klimalar da kendilerine has, özel bir çalışma prensibine sahiptir. Peki, VRF klima sistemi nerelerde kullanılır?

VRF klima sistemleri kullanım alanları oldukça geniştir. Ancak son dönemde sıklıkla tercih edilmelerine rağmen hala bilgi sahibi olmayan çok sayıda kişi bulunuyor. Sunduğu pratik imkanlarla çok doğal bir şekilde genişleyen VRF klima sistemi kullanım alanları, daha fazla genişlemeye devam edecek gibi görünüyor.

VRF klimalar, çoğunlukla hacmi büyük soğutma alanlarına ihtiyaç duyulduğunda, birden fazla iç mekanda kullanılabilen, tek bir dış ünitenin soğutma kapasitesiyle tüm odalara yüksek kalitede soğutma ya da ısıtma sağlayan bir sistemler bütününü oluştururlar. Merkezi bir soğutma sistemi olan VRF klima sistemi kullanım alanları da çeşitlendirilebilir. Bu kullanım alanlarının detaylarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz ve VRF klima sistemi avantajları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Fakat VRF klima sistemi nerelerde kullanılır konusundan önce bu sistemin neden kullanılması gerektiğinden kısaca bahsedelim. 

VRF Klima Sistemi Avantajları Neler ve Neden Kullanılmalıdır?

VRF sistem klimalar ev tipi klimalardan genellikle farklıdırlar. Bu yüzden bireysel kullanım için tercih edilmezler. Genellikle ticari mekanlarda kullanım için önemli bir enerji tasarrufu sağlayan VRF klimalar sayesinde ofislerinizde ya da iş merkezlerinizde daha az elektrik tüketimi yapabilirsiniz. Merkezi bir klima sistemine uygun olan ortamlarda rahatlıkla kullanılabilen özelliklere sahip VRF sistem klimalar hızlı bir ısı dağılımı sağlama ve sessiz çalışma özellikleriyle de çoğunlukla tercih sebebi. 

Vrf klimalar aynı zamanda esnek bir montaj imkanı sağlarlar. Dilediğiniz ortamlara yerleştirilebilen bu tipteki klimaların güçlü motorları tamamen minimal bir alan kaplar, dış ünite kirliliğinden de sizi kurtarır. Binanızın yüzeyini kaplayan, her kata ve odaya ayrı bir alandan bağlantı sağlayan dış üniteler tamamen ortadan kalkar. Bu sistem yerine tek bir VRF klima sistemi ile tüm iç ünitelere soğuk hava ulaşımı  sağlanabilir. Öyleyse VRF klima sistemi nerelerde kullanılır, detaylarıyla anlatalım.

VRF Klima Sistemi Kullanım Alanları – VRF Klima Nerelerde Kullanılır?

Bir soğutma sistemi tercih edileceği zaman merak uyandıran VRF klima sistemleri kullanım alanları, yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça geniştir. Çoğunlukla ticari amaçlarla kullanıldıklarını da tekrarlayalım. Evlerde çok fazla kullanılmasa da sitelerde ve benzer konutlarda tercih edilebilen VRF klimalar özellikle iş yerlerinin vazgeçilmez klima modelleridir. 

VRF klima sistemi nerelerde kullanılır diye soranlara geniş bir yanıt olarak şu maddeleri sayabiliriz:

  • Otellerde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde ve restoranlarda,

  • Sinema salonları, tiyatro salonları, konferans salonları gibi geniş alanlarda,

  • Hastanelerde,

  • Hava kanalları, ısıtma ve soğutma boruları kullanımı için dar olan yapılarda,

  • Soğutucu sistemler için yeterince tesisat bulunmayan kapalı alanlarda,

  • İş merkezleri, plazalar, lüks apartmanlar ve site gibi yerlerde, 

  • Cam giydirme cepheye sahip binalarda, 

  • Dış cephesinde bozulmalar olması istenmeyecek tarihi yapılarda, 

  • İşletme maliyetinin gözetildiği alanlarda VRF klima sistemleri kullanılır.

VRF klima nerelerde kullanılır diye merak edip yukarıdaki cevaplardan sonra bu sisteme dahil olabileceğinizi öğrendiyseniz vakit kaybetmeden bu sisteme geçerek yüksek enerji tasarrufu yapabilir, işletmenizin giderlerini düşürebilirsiniz. 

VRF Klima Sistemi Avantajları İşletmeniz İçin Uygun Mu?

Yepyeni bir sisteme geçiş yapma gibi bir planınız varsa alanınızın ortak olup olmadığına dikkat ederek ve fikir alışverişi yaparak bu yeni sistemi devreye sokabilir, binanızdaki tüm işletmelerin giderlerini kontrol altında tutabilirsiniz. Tabii öncelikle seçeceğiniz marka ve model VRF klimalar için özel bir keşif hizmeti talep etmelisiniz. 

Serinliği mekanlarınıza taşıyacak ve tek bir sistem üzerinden tüm iç ünitelere ulaşacak güçte cihazlar arıyorsanız VRF sistem klimalar tam size hitap ediyor. Hava kalitenizi artırmak için harekete geçebilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap