Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Multi Klima İle VRF Farkı Nedir?

Ortamınız İçin Bir Klima Tercihinde Bulunacaksanız Hangisini Seçmelisiniz?

Multi split klimalar ve VRF klima sistemleri… İşte ortamları için klima seçmek üzere olanların en merak ettiği iki soğutma sistemi… Multi klima ile VRF farkı sizin için merak konusuysa ve iş yeriniz ya da eviniz için iki sistemden hangisini tercih edebileceğinizi bilmiyorsanız bu yazı sizin için yol gösterici nitelikte olacaktır.

Multi split klima ile VRF farkı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için öncelikle bu sistemleri bilmelisiniz. O yüzden biz öncelikle bu türdeki klimaların kısaca tanımını yaparak başlayalım ve ardından VRF klima mı multi split klima mı, öğrenmeye çalışalım. 

1. VRF Klimalar

Yakın yerlerdeki farklı iç ünitelerin tek bir dış üniteye bakır boru hattıyla bağlanması sistemini temsil eden VRF klimalar duvar tipi, döşeme tipi, yer tipi, kaset tipi, tavan tipi, salon tipi seçeneklerde olabilirler. Split klimalardan farklı olarak her bir iç ünitenin kendine ait bir dış ünitesi bulunmaz. VRF klimalar tek bir dış ünitede birleşirler. Ayrıca bu soğutma sisteminin dış ünitesi fazlasıyla güçlü ve yüksek performans sahibidir. Merkezi soğutma sistemi olarak geçerler. 

2. Multi Klimalar

Multi klimalar çoklu sistemleri sayesinde VRF gibidirler. Bu yüzden sıklıkla karıştırabilirler. Ancak ikisi de aynı soğutma sistemine sahip olsalardı Multi klima ile VRF farkı konuşuluyor olmazdı, biz de VRF klima mı Multi split klima mı diye sormak zorunda olmazdık.

Multi split klimalar da tek bir dış üniteye bağlı olarak çalışan sisteme sahiptirler. Ayrıca bazı modellerde bir dış ünite 8 iç üniteye kadar kaldırabilme özelliğiyle sizi gerçekten etkileyebilir. Multi klimalar sayesinde dış cephenin görünümünü minimal bir hale taşıyabilirsiniz. Ayrıca alanın büyüklüğüne göre kompakt seçenekleri de bulunur. VRF ile Multi klima arasındaki fark nedir diye soracak olursanız, şimdi de bu konuya detaylarıyla değinelim ve farkı anlayalım. 

O Halde Multi Klima İle VRF Farkı Tam Olarak Neyi İfade Ediyor?

Klimalar birbirinden farklı özelliklere sahip olmalarının yanı sırra kurulum şekilleri ve üniteleriyle de fark yaratırlar. İşte bu noktada VRF ile Multi klima arasındaki fark ortaya konabilir. Evinizde bir Multi klima sistemi olduğunu düşünün. Bir odadaki iç üniteyi çalıştırdığınızda diğer odalardaki kapalı ünitelerin iç kısımlarının hafifçe ısındığını fark edebilirsiniz. İşte bu da demek oluyor ki Multi split klimalarınız çalıştırmadıkları ünitelerde de ısı akımı dolaştırarak fazla enerji harcayabiliyorlar. Olası bir taşınma durumunda ise Multi split klimalar gittikleri her ortama uyum sağlayabilirler, bu da önemli avantajlarındandır.

VRF klimalar ise her iç üniteyi ayrı ayarda kullanmanıza destek olurlar ve değişken gaz debileri sayesinde enerjiden büyük ölçüde kar ederler. Siz de odalarınızın ısısını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca çevre dostu da denilebilir. Yani eğer çoklu sistem soğutmalara ihtiyaç duyuyorsanız VRF klimalar tercih edilebilir. Fakat Multi klimalar da son derece kullanışlıdır. Tüm odalarda eşit kullanım sağladığınızda bireysel performanslara göre çok daha ekonomik bir seçenek olabilirler. 

Klimanızı Seçerken Detaylı Araştırmanızı Yaptınız Mı?

Multi split klima ile VRF farkı yukarıdaki gibidir. Ancak iki soğutma sisteminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Siz tek tek ikisinin de özelliklerini incelemeli, binanızın ve mekanlarınızın keşiflerini yaptırmalı, diğer kullanıcılar olacaksa anlaşmaya varmalı ve klima tercihinizi bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. 

A sınıfı enerji tasarruflarıyla göz alan Multi klimalar ile merkezi sistemde kolaylık sunan ve enerji tasarrufu konusunda ustalaşan VRF klimalar arasından dilediğiniz seçimi yapabilir, ortamlarınızın soğutulmasını ya da ısıtılmasını destekleyebilirsiniz. 

[widget-133]

Yorum Yap