Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır? – Periyodik Klima Bakım İşlemleri

Kesintisiz Bir Deneyim İçin Periyodik Klima Bakımı Yaptırmayı Unutmayın!

Tıpkı diğer ev eşyaları ve teknolojik ürünlerde olduğu gibi klimalarda da zamana bağlı olarak ufak performans kayıpları ile karşılaşmak son derece doğaldır. Bu tür kayıpların ve olası daha ciddi arızaların önüne geçmek klima bakımı ile mümkün olmaktadır. Klima bakım işlemleri sırasında klimanızın performansını azaltan etkenler ortadan kaldırılmakta, varsa arızalı parçalarının onarımı veya değişimi gerçekleştirilmektedir.

Peki klima bakımı nasıl yapılır? Klima bakım aşamaları nelerdir? Yetkili klima servis noktalarının ve teknisyenlerin klima bakım işlemleri ve izledikleri prosedürler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı kesinlikle incelemeye devam edin. Sizin için klima bakımı süreçlerine detaylı bir şekilde göz attık!

Klima Bakım Aşamaları – Neler Yapılır, Hangi Parçalara Bakılır?

Periyodik klima bakımı esnasında klimanın içerisindeki tüm parçalar genel olarak gözden geçirilmekte, temizlenmekte ve performans azaltıcı koşullardan arındırılmaktadır. Bu doğrultuda klima bakım işlemleri ile yapılanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Hava Filtresinin Bakımı – Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klimanın ön panelinde yer alan hava filtresi çıkarılarak temizlenir ve yeniden yerine takılır. Klima bakımı sırasında hava filtresinin temizliği için başka bir işleme gerek yoktur. Kullanıcıların da yüzeysel olarak 15 günde bir hava filtresinin temizliğini yapması performans açısından önemlidir.

  • Hava Akımını Destekleyen Filtrelerin Temizlenmesi – Klima Bakım Aşamaları

Klima kapağı çıkarılarak içindeki hava akımı filtreleri sökülür. Filtre elektrikli süpürge ile temizlendikten sonra su yardımıyla yıkanır. Güneşte veya askıda olmamak kaydıyla kurutulduktan sonra filtre yeniden yerine takılır.

  • Evaporatör Temizliği – Klima Bakım İşlemleri

Evaporatör temizliği için özel solüsyonlar kullanılır ve parçanın dezenfekte edildiğinden emin olunur. Petek araları hafifçe genişletilerek hava geçişinin arttırılması sağlanılır.

  • Elektronik Parçaların Bakımı – Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

İç ve dış ünitedeki elektrik bağlantılarının temassızlık yaşamadığından emin olunur ve elektronik kart üzerindeki yabancı maddeler hassas bir şekilde temizlenir.

  • Dış Ünite Gövde Temizliği – Klima Bakım Aşamaları

İç ünitenin aksine dış koşullara çok daha fazla açık olduğundan dış ünitenin klima bakım işlemleri için ekstra efor harcamak gerekir. Öncelikle dış yüzeyi ve gövdesi olası kir ve deformasyonlardan temizlenerek işe başlanır.

  • Dış Ünite Kondenser Temizliği – Klima Bakım İşlemleri

Dış ünitenin ısı transfer performansının olumsuz etkilenmemesi için kondenser temizliği büyük önem taşır. Özel solüsyonlarla dezenfekte edildikten sonra hava kanalları genişletilir ve ısı akışı arttırılır.

  • Fan Temizliği – Periyodik Klima Bakımı

Dış ünite fan pervanesinin temiz ve bakımlı olması üfleme debisinin yüksek olması için son derece önemlidir. Fan temizliği için fan sökülerek temizlenir ve yeniden monte edilir.

  • Gaz Basınç Kontrolü

Son olarak dış üniteye monifoltlar bağlanarak gaz basınç ölçümü gerçekleştirilir ve gaz seviyesi ölçülür. Eksik olması halinde kullanıcı bilgilendirilerek gaz takviyesi yapılır.

Son Kontrollerle Her Şeyin Yolunda Gittiğinden Emin Olunur!

Yukarıda saydığımız tüm bu teknik klima bakım işlemlerinin akabinde teknisyenlerin klimayı standart çalışma aralığına getirerek performans ölçümü yapması gerekir. Bu sayede klimanın iç ünitesinde bir üfleme veya emiş sorunu olup olmadığı, eskisinden daha iyi performans gösterip göstermediği kolaylıkla anlaşılabilir.

Siz de klimanızı uzun yıllar boyunca aynı verimlilik ve yüksek performans standardında kullanmaya devam etmek istiyor, klima bakımı desteği alarak klimanızın ömrünü uzatmayı hedefliyorsanız hemen bize ulaşın! Gürbüz Grup güvencesi ile satış sonrası süreçte de yanınızda olmayı sürdürüyor, klima yetkili servisi olarak klimanızın bakımı uzman ekiplerimizle gerçekleştiriyoruz.

[widget-135]

Yorum Yap