Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kusursuz Bir Deneyim İçin Bunları Unutmayın! – Ütü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günlük yaşamımıza yardımcı olan pek çok küçük ev eşyasının varlığından bahsetmek mümkündür. Bunların başında gelen eşyalardan biri de hiç kuşkusuz kıyafetlerimize ihtiyacı olan bakımı sağlamak ve yıkama işlemi sonrasındaki kırışıklıkları gidermek için kullandığımız ütülerdir. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte artan ütü modelleri bize farklı özellikler vadettiği için ütü alırken dikkat edilmesi gereken hususlar da artmaktadır.

Gerçekten ihtiyaçlarınıza yanıt veren bir ütü modeline sahip olmak için ütü seçerken özelliklerine, motor gücüne, su ve buhar kapasitesine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Tüm bunlar ütünüzü ne kadar yoğunlukta kullanacağınızı ve ütüleme işlerinizin ne kadar pratikleşeceğini belirleyen hususlardır. Eğer siz de ütü alırken nelere bakmanız gerektiğinden pek emin olmadığınızı hissediyorsanız yazımızı incelemeye devam edin…

Kullanım Alanınıza Uygun Bir Ütü Modeli Seçin! – Ütü Modelleri ve Özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi buhar kapasitesi, motor gücü, taşınabilirlik vb. özelliklere bağlı olarak ütü modelleri değişkenlik göstermekte ve farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek şekilde geliştirilmektedir. Örneğin; daha yoğun kullanımlar veya gömlek-pantolon gibi ütülenmesi vakit alan kıyafetler için daha çok buhar kazanlı ütü modelleri tavsiye edilmektedir.

Buharlı ütü modelleri ile buhar kazanlı ütülerin farkı aslında oldukça basittir. Buharlı ütülerde su haznesi ütünün içerisinde bulunur, buna karşılık buhar kazanlı ütü modelleri su haznesi için ikinci bir bölüme sahiptir. Dolayısıyla daha fazla su ve buhar gücünden yararlanarak kırışıklıkları azaltabilmektedir. Bu da daha uzun süreli bir kullanımı ve açılması güç kırışıklıkları çok daha kolay açabilecek bir buhar gücünü beraberinde getirmektedir.

Eğer sık yolculuk yapan biriyseniz portatif veya mini ütü olarak adlandırılan ütü modelleri, her ne kadar daha küçük su haznelerine ve düşük motor güçlerine sahip olsalar da yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz için çok daha iyi bir çözüm vadedebilir. Tüm bu farklılıklar nedeniyle nasıl bir kullanım istediğinizi belirlemeniz büyük önem taşımaktadır.

Ütü Tabanı Nasıl Olmalı? – Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ütü seçerken konuşulması gereken bir diğer konu da elbette ütü tabanı olmalıdır. Ütü tabanı temel olarak uca doğru darlaşan, geriye doğru ise genişleyen bir yapıdadır. Bu da farklı büyüklükteki yüzeyleri daha kolay ütüleyebilmenize olanak sağlar. Bunun dışında ütü tabanı olarak kullanılan materyaller genellikle 4 tanedir. Bunlar seramik, çelik, titanyum ve teflondur. Seramik ve çelik tabanlı ütü modelleri; kumaş üzerinde kolaylıkla kayabildikleri için ütü işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ancak çeliğin seramik tabanlı ütülere kıyasla daha fazla parlama yaptığını ve kumaşa yapışma gibi durumlar ortaya çıkarabildiğini vurgulamak gerekir.

Titanyum tabanlı ütü modelleri ise hem yüksek kayganlık hem de düşük yapışma riskinin yanına ısının eşit dağıtımı gibi bir avantajı da eklemeyi başarmıştır. Bu da en zorlu kırışıklıklarda bile ütü işleminin çok daha kısa sürmesine yardımcı olmaktadır. Teflon tabanlı ütü modelleri de tıpkı tava gibi mutfak ürünlerinde olduğu gibi yapışmaz bir yüzey oluşturmasıyla tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir.

Motor Gücü Gerçekten Önemli Mi? – Ütü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ütü alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de motor gücüdür. Genel itibariyle ev tipi kullanımlar için 2000 ile 2500 Watt arası güce sahip ütü modelleri yeterli kabul edilir. Ancak açıkçası ne kadar fazla buhar, o kadar kısa süren bir ütüleme demek en azından belli bir düzeye kadar pek de yanlış değildir. Bu nedenle ütüleme işini daha kısa sürede halledebileceğiniz ütü modelleri için daha yüksek motor gücüne ve buhar basıncına sahip ürünlere her zaman bakılabilir. 

Yine de motor gücüyle birlikte bakmanız gereken bir diğer kavram da buhar hacmidir. Buhar hacmi, bir ütünün dakikada ne kadar buhar üretebildiğini ifade eder. Bu değerin yüksek olması ütünün, en sert kırışmaları bile kolaylıkla açabileceğini gösterir.

Gerçekten ihtiyaçlarınıza yanıt veren ütü modellerini tercih etmek büyük oranda ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi iyi bilmenize ve ürünlerin özelliklerini buna göre incelemenize bağlıdır. Gürbüz Grup olarak gerek online gerekse fiziksel mağazalarımızda onlarca farklı ütü modeliyle sizlere ihtiyaçlarınız için en uygun ürünü farklı seçeneklerle sunmaktayız. Ürünlerimize göz atarak sizin için en ideal ütü modeline hemen sahip olmak istemez misiniz?

[widget-134]

Yorum Yap