Çağrı Merkezi: 444 22 92 Destek Hattı: +90(533) 650 66 25
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

En Çok Merak Edilen Soru: Mikrodalga Fırın Zararlı mı?

Mikrodalga Fırın Kullanmanın Avantajları Nedir? Mikrodalgada Yemek Isıtmak Zararlı mıdır?

Mikrodalgalar evlerde ve yemekleri hızlıca ısıtmanın gerekli olduğu iş yeri mutfaklarında sıkça kullanılır. Hatta eskiye nazaran günümüzde mikrodalga fırın kullanımı çok daha yaygınlaşmıştır. Hal böyle olunca kullanıcılar da sürekli olarak ortaya atılan mikrodalga fırının zararları, mikrodalga fırın kullanımının yol açtığı sorunlar gibi haberlere ekstra olarak önem vermektedir.

Şimdi sizlere mikrodalga fırınların yararlarından mikrodalga fırında neler yapılıra kadar pek çok konu hakkında bilgi verip aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Mikrodalga fırınlar ile ilgili ortaya atılan efsanelerdeki zararları bunun yanında da sizlere sunacağı avantajlarını öğrenmenizi ve mikrodalga fırın alışverişinizi çok daha bilinçli bir şekilde yapmanızı sağlayacağız.

Mikrodalga Fırınların Yararları

Mikrodalga fırın kullanımından vazgeçmeyen çoğu kişinin en önemli gerekçesinin kolaylık olduğu söylenebilir. Neticesinde tek bir tuşla yemek hazırlamak, önemli bir avantajdır. Özellikle yoğun çalışan, yemek yapmaya vakit ayıramayan ve yemek pişirmeyi sevmeyenler için mikrodalga fırınlar, gerçek bir kurtarıcıdır. 

Mikrodalga fırınların yararlarından bir diğeri, sizlere yanma ve yapışma gibi sorunlar çıkarmamasıdır. Fırında veya ocağın üstünde unutularak kuruyan veya yanan yiyecekler, size yemek pişirme zahmetine ek olarak bir de temizlik işlemi çıkarır. Mikrodalga fırın modelleri ise otomatik olarak yaptığı zaman ve ısı ayarı ile sizleri ideal lezzet ve sıcaklıkta yemeklerle buluşturur. Mikrodalga fırın kullanmanın avantajlarından bir diğeri de çok daha az enerji tüketmesidir. Üstelik bu hem bütçeniz hem de doğa için bir artıdır. Dolayısıyla mikrodalga fırın zararlı mı diye düşünenlerin, bu noktada geleneksel fırınlarla çok daha uzun süre elektrik tüketimi yaparak cebine ve çevreye daha çok zarar verdiğini unutmaması gerekir.

Mikrodalga fırın avantajlarından sayılabilecek bir diğer durum ise her şeyin otomatik olmasıdır. Fırın yemeklerinde yapılan kürdan testleri, ocaktaki yemekleri tatma işlemleri, mikrodalga fırın modellerinde yoktur. Çünkü mikrodalga fırınlar, her işi kendi halleder ve sizi yemeği kontrol etme zahmetinden kurtarır.

Mikrodalga Fırının Zararları  - Mikrodalgada Yemek Isıtmak Zararlı mıdır?

Gelelim, kullanıcıların en çok merak ettiği, mikrodalga fırının dezavantajlarına. Mikrodalga fırın modellerinin en önemli eksisi, kısıtlı bir pişirme ve ısıtma imkanı sunmasıdır. Bu noktada, fazla sayıda yiyecek ısıtılacağı ya da kalabalık aileler için yemek hazırlanacağı zaman, mikrodalga fırını birkaç kez kullanmak gerekebilir. Bunun yanında mikrodalga fırınların bir diğer eksisi de her türlü tabak ve kap ile kullanım sağlanamamasıdır. Mikrodalga fırına atılacak kabın yüksek ısıya karşı dayanıklı, erimeyen ve plastik olmayan bir tabak olması gereklidir. Mikrodalgada yemek ısıtmak zararlı mı diye merak edenler için de son olarak şunu söyleyebiliriz; her birimiz, gün içerisinde mikrodalga fırınların yaydığı radyasyondan daha fazla internet ve bilgisayar kullanımı gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla doğru pişirme yöntemlerine uyduğunuz ve kullanım talimatlarını atlamadığınız takdirde mikrodalga fırınlarda yemek ısıtabilirsiniz.

Mikrodalga Fırında Neler Yapılır?

Mikrodalga fırınlarda, mutfaktaki işlerinizi pratiğe dökebileceğiniz her türlü işlemi yapabilirsiniz. İsterseniz süt ısıtabilir isterseniz donmuş gıdalarınızı yemeye hazır hale getirebilirsiniz. Buna ek olarak; mikrodalga fırında kupada kek, pizza, patlamış mısır ve yumurtalı ekmek gibi pek çok lezzeti hızlı ve pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Mikrodalga fırın kullanmanın avantajlarını yakalayabileceğiniz şipşak bir kek tarifine ne dersiniz?

Malzemeler: 3 yumurta

1.5 su bardağı toz şeker

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilin

3 çorba kaşığı damla çikolata

1.5-2 su bardağı un

Yapılışı: İlk olarak şeker ve yumurta derin bir kapta köpük köpük olana kadar çırpılır. Ardından karışıma sıvı yağ ve süt ilave edilip tekrar karıştırılır. Son olarak da un, damla çikolata, vanilin ve kabartma tozu dökülür. Elde edilen harç, yeniden karıştırılır ve homojen bir sonuç elde edilir. Ardından sıvıyağ ile ufak bir borcamın tabanı yağlanır ve yapışma olmaması için üzerine un serpilir. Tüm karışım borcama dökülür ve mikrodalga fırına verilir. Yaklaşık 10 dakika sonra enfes bir kek servise hazır olur.

Mikrodalga Fırın Kullanımı Oldukça Pratik Bir Seçenek!

Mikrodalga fırınlar, doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde kullanıcıların işlerini kolaylaştırmakta ve yemek yapma sürelerini kısaltmaktadır. Bu da özellikle yemek yapmaya vakti olmayan kişiler için önemli bir ayrıcalık yaratmaktadır. 

Siz de uzun yıllardır ortaya atılan iddialar yüzünden bu zamana kadar mikrodalga fırın kullanımına karşı çıktıysanız şimdi yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Hemen Gürbüz Grup mağazalarına gelebilir, en iyi mikrodalga fırın modellerinden birini, uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap